2017. ápr 21.

Közösségi oldalak

írta: Kiss Dra
Közösségi oldalak

Használd okosan!

A mai világban a gyerekek alig várják, hogy elérjék a facebook által előírt életkort, de még így is gyakran előfordul, hogy hamis profilt gyártanak, mivel mindenáron csatlakozni akarnak társaikhoz. Pedig lehetne máshogyan is használni, mondjuk a szülők és a tanárok, diákok kapcsolattartására, tartalmak megosztására! Ennyit a kerettörténetről. :)

Mondanom sem kell, hogy már az a '90-es évek generációja is számítógépen nőtt fel, nem is beszélve a mostani generációkról...ennélfogva hogyan várhatnánk el, hogy ragaszkodjanak a hagyományos tanulási és kapcsolattartási felületekhez, mikor szinte a fél életüket az interneten töltik? 

Ha tartani szeretnénk a gyerekekkel a lépést, akkor ideje magasabb fokozatra kapcsolnunk.

 

Egy közelmúltban zajlott közvéleménykutatás alapján a 18-75 éves korosztály által leggyakrabban használt felületek a Facebook, Tumblr és a Foursquare, zenei csatornákból a Youtube és a különböző rádióadások.

 

Példa egy Tumblr oldalra: Pusheen, a cica, akit már a Facebookon található matricákból ismerhettek.

kepernyofelvetel_33.png

A Facebook alapvetően a vicces mémek és a kapcsolattartás miatt népszerű, a Tumblr a fotómegosztás és montázsolás, a Foursquare a "becsekkolási" pontok előállításához. Mindhárom oldalon fontos, hogy ha nem posztolsz vagy nem osztasz meg valamit, akkor "nem is létezel" - pontosabban ez az, amit végig lehet követni a mai használók körében. Sajnos ez a tendencia a fiatalokat sem kíméli, mivel kevés olyan szülő és pedagógus van jelenleg, akik hajlandóak időt fordítani arra, hogy megtanítsák okosan használni ezeket a felületeket.

A jobbra látható kép a Foursquare-ről származik, láthatóak a becsekkolási pontok, illetve a bal felső oldalon található filterek, úgynevezett szűrők.

kepernyofelvetel_34.png

Mint a célközönség is mutatja, a fiatal felnőttektől kezdve a legidősebbekig terjed csak a kutatás, a kiskamaszok és tinik internethasználati szokásait nem tükrözi. Saját tapasztalataim alapján a következő listát állítanám fel:

1. Facebook, 2. Youtube, 3. Instagram, 4. Twitter, 5. Pinterest

 

 

 

Az Instagramról biztosan ismeritek már a népszerű divatösszeállításokat, körömlakkos videókat vagy a foodcastokat, míg a Twitteren leginkább a hírességek állapotait szokás követni. A Pinterest szintén képeket megosztó oldal, melyen sok-sok kreatív ötlettel gazdagodhatunk és ha nagyon lelkesek vagyunk, még saját táblát is létrehozhatunk.

Javaslatok a közösségi felületek használatához:

Facebook. A legelterjedtebb használati típusa az osztály közös facebook csoportja, ahol a megosztástól kezdve a kommentelésig minden funkció elérhető, leghasznosabbja talán a kapcsolattartás és a szavazás létrehozása. Amiért nem javaslom, az az, hogy a diákok figyelme könnyen elterelődik, ha másokkal csetelnek vagy vicces posztokat néznek, alapvetően az információk rögzítésére viszont alkalmas. Ha azt szeretnénk, hogy a szülők is informálódjanak az osztály tevékenységéről, akkor egy blog vagy egy levelezőlista valamivel hasznosabb.

Pinterest. Kevesen használják ki a Pinterest által nyújtott lehetőségek tárházát, mivel kevesen ismerik eléggé. Ez az oldal alkalmas lehet például az osztály életének főbb tevékenységének, állomásainak rögzítésére egy adott táblán vagy buzdíthatjuk a diákokat arra, hogy saját táblákat hozzanak létre, melyekről vándorolhatnak az anyagok. Ezeket a táblákat viszont tagság nélkül is meg lehet tekinteni, ellentétben a facebook csoporttal vagy egy privát bloggal.

Google+. A legtöbb szülő rendelkezik Google fiókkal, melyhez tartozik egy Google+ oldal, ahol szintén megoszthatjuk a legfontosabb dolgainkat akár a szülőkkel, akár a gyerekekkel. A Google amúgy is rengeteg funkcióval rendelkezik: Drive, Dokumentumok, Kérdőívek, Diák, Tour Bilder...nem véletlen, hogy mai napig a figyelem középpontjában állhatnak. Míg a + a megosztást, addig a Drive a tárolást és megosztás szolgálja, ide fel lehet tölteni az osztály legfontosabb anyagait és szinte rögtön meg is lehet őket osztani. A Tour Bilderről lehetőségeiről már írtam egy korábbi posztomban.

Szóval sok szerencsét a közösségi oldalak világában pedagógusként, mivel folyton érhetnek minket váratlan meglepetések! :D

Források:

https://psprovocative.com/2014/03/06/kozossegi-elet-facebookon-tul/

 

http://www.pusheen.com/

https://foursquare.com/explore?cat=food&mode=url&near=Budapest%2C%20Hungary&nearGeoId=72057594040982579 

https://www.google.hu/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjf773M

07fTAhXDFSwKHVTgBIoQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fwww.demotivalo.net%2Fvie

w%2F26082%2Fszamitogepezes&psig=AFQjCNH9CsI0DcnN_BYHQjvspOSV7_Ct3w&ust=1492936381000434

Szólj hozzá

facebook twitter közösségi oldalak tumblr foursquare instagram google+ pinterest