2017. már 27.

Digitális források az oktatásban

írta: Kiss Dra
Digitális források az oktatásban

A legutóbbi alkalommal a KEDOK-ról volt szó, illetve arról, hogy a digitális kompetencia elengedhetetlen a mai pedagógusok számára.

Az ok igen egyszerű: a felgyorsult világ, a folyamatosan elérhető technológia beférkőzött a gyerekek mindennapjaiba és sokkal több ingerhez vannak hozzászokva, melyet a hagyományos oktatás kínál számukra. 

Ez a hatás nemcsak a fiatalokat, hanem a felnőtteket is elérte: egy átlag ELTE-s szemináriumon 16 főből 9 biztosan a telefonjához nyúl, amikor a tanóra nem köti le a figyelmét. A háttérben pedig ott van a szegény pedagógus, aki felkészült, előadja és mégsem úgy adják vissza a diákok az óra anyagát, ahogyan ő eredetileg elképzelte. 

Mégis mi lehet akkor az abszolút megoldás? 

Sajnos vagy kevésbé sajnos ilyen nem létezik, ugyanis minden gyermek más, máshogyan reagálnak az adott tananyagra...ugyanaz a tananyag két "egyforma/egyidős" osztálynál teljesen másképpen történik. 

 Ami viszont rendelkezésünkre áll, azok a módszerek és eszközök. 

Személy szerint engem a zanza.tv kötött le leginkább, mivel nemcsak egy tanóra elemeként szolgálhat, hanem akár fel is építhető rá egy önálló óra - egy 8-9 perces videóból, ahhoz kapcsolódó feladatlapból áll, amelyhez a narráció szövege, a megkepernyofelvetel_23.pngoldókulcs és fogalmak tartoznak; a leginkább tetszetős, hogy azon kívül, hogy kijelöli az előzetes tudás anyagát, rámutat a tanulási célokra is. Akinek felkelti az érdeklődését, annak mindenképpen érdemes felregisztrálnia az oldalra, ugyanis a fiók elmenti a felhasználó tevékenységeit, ezáltal követni lehet a saját fejlődésutat.

Ajánlásképpen egy Weöres Sándor életmű szeletet taglaló videót mutatnék, mely kiválóan alkalmas 1-2 bevezető órán utáni részletesebb feldolgozásra.

 

Érdekes lehet még továbbá a videotanar.hu, ahol 5. osztálytól egészen a felsőtagozat végéig találunk teszteket az általános iskolai tárgyaknak megfelelően (előfordulhatnak eltérések iskolatípustól függően). A tananyagok résznél a tanító videók mellett találhatunk teszteket is, a küldetéseknél csak teszteket. Szerintem jó kezdeményezés, hogy úgymond hírességek is "tanítanak", ha ezzel a példamutatás a cél.

(Kocsi Tibor videójának eléréséhez a hírességek szóra kattintsatok! )kepernyofelvetel_22.png

Források:

http://videotanar.hu/tananyagok/1966/kocsis-tibor-lira-irodalom-5-evfolyam/

http://zanza.tv/irodalom/kesomodernseg/weores-sandor-kolteszete

http://www.nlcafe.hu/data/cikk/11/105655/4.jpg

https://us.123rf.com/450wm/marish/marish1206/marish120600004/13955802-besz%C3%A9d-bubor%C3%A9k-k%C3%A9rd%C5%91jel-ikon.jpg?ver=6

 

 

 

Szólj hozzá

teszt digitális tananyag videotanar digitális oktatás zanza tv